Zaznacz stronę

Według danych ponad 12 milinów Polaków przekazało 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Jest to dość duża kwota sięgająca 506 milionów złotych. Co roku przybywa osób, które bardzo chętnie przekazują jeden procent swojego podatku. Tylko od zeszłego roku kwota ta zwiększyła się o dwadzieścia milionów złotych. Jest jeszcze spora grupa osób nieprzekazująca swojego podatku. 12 mln osób to jedynie 45% wszystkich podatników w naszym kraju.

Kto dostaje najwięcej pieniędzy?

Każdego roku najwięcej pieniędzy otrzymuje Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Obecnie jest to kwota 127 mln złotych. Drugie miejsce to Fundacja Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko 17,5 mln zł. Na kolejnych miejscach można znaleźć kolejne fundacje takie jak Avalon pomagająca osobom niepełnosprawnym tutaj kwota sięgnęła 11,5 mln zł, Fundacja Rosa i jej 8,7 mln zł oraz Fundacja Nasza Szkoła otrzymała 6,1 mln zł.

Jak widać pieniądze trafiają do dużych fundacji, a przecież jest wiele mniejszych organizacji również pomagających i te pieniądze dla nich są bardzo potrzebne. Stowarzyszenie Klon/Jawor wskazuje właśnie tę tendencję. W Polsce jest ponad 7 tysięcy uprawnianych do przejęcia 1%, a Polacy wspierają głównie tylko wyżej wymienione fundacje. Wylicza się, że 50 organizacji zabiera ponad połowę całej zebranej kwoty. Nie widać żadnych zmian żeby wspierać lokalne organizacje.

Czym się kierujemy przekazując 1% podatku?

Polacy chcą pomagać potrzebującym, dlatego wspierają fundacje. Najczęściej ktoś zna osobę potrzebującą i przekazuje tę informację dalej i tak kilka osób oddaje 1% podatku. Jasno wynika z tego, że nie chcemy wpłacać pieniędzy na fundacje, ale skoro osoba prywatna ma tam specjalne subkonto to staramy się jej pomóc jak tylko potrafimy.

Problem polega na tym, że organizacje same miały decydować, na co przeznaczą środki, a teraz tak naprawdę są pośrednikami pomiędzy osobom prywatną, a przekazującymi 1% podatku. Część organizacji stara się zlikwidować subkonta, ale fundacje jak i osoby korzystające z ich pomocy nie chcą się na to zgodzić. MPiPS rozważa regionalizację 1% podatku, czyli pieniądze będą wpłacane tylko w obrębie miejsca gdzie mieszamy czy pracujemy. Pozwoli to rozwinąć lokalne organizacje, a nie tylko duże fundacje.

Kiedy 10 lat temu wprowadzono możliwość przekazywania 1% podatku skorzystało z niego około 80 tysięcy osób. W kolejnym roku ta liczba była już znacznie wyższa i wynosiła 680 tysięcy osób. Kwota również się zwiększyła z 10,4 mln do 41,6 mln złotych. Największy wzrost odnotowano w 2008 roku, kiedy wprowadzono uproszczone procedury przekazywania 1% podatku. Wszystkim od tej pory zajmuje się urząd skarbowy, do którego podatnik należy.